Akik úgy öltöznek, mint egy prostituált, ne lepődjenek meg, ha erőszak áldozatai lesznek! Érdekes jelenség a kriminológus szerint, hogy míg az autólopás, a zsebtolvajlás, vagy a gyilkosság áldozatait csak ritkán, a megerőszakolt nőket sokkal gyakrabban hibáztatjuk.
Torontó egyik rendőri vezetője egy előadásában kijelentette: azok a nők, akik úgy öltöznek, mint egy prostituált, ne lepődjenek meg, ha erőszak áldozatai lesznek. Válaszul az effajta kijelentésekre, Amerika nagyobb városaiban időről-időre tüntetéseket szerveznek, tiltakozva az ellen a felfogás ellen, hogy az áldozat is tehet arról, ha baj éri.
Tavasszal Torontóban emberi jogi aktivisták szerveztek felvonulást Slut Walk, azaz prostituáltak felvonulása néven. Az egyik részvevő szerint senkinek sincs joga megmondani, mások hogyan öltözzenek, és a nők biztonsága nem a ruházkodásuktól, hanem a közbiztonságtól függ. Nem azért támadnak meg nőket, mert kihívóan öltöznek, hanem azért, mert a társadalom nem volt képes megtalálni az emberek nevelésére – mondta. Hozzátette: a többség elégedetlen a rendőrség túlzott ítéletességével, azzal, hogy a rendőrök az áldozatoknak tesznek szemrehányást, miért nem vigyáztak jobban.
A kanadai rendőrség gyorsan kiadott egy közleményt, hogy az előadást tartó rendőrtiszt vétett a szabályzat ellen, és csak a saját véleményét hangoztatta. Maga a rendőrtiszt pedig, ugyancsak egy nyilatkozatban, bocsánatot kért.
A kanadai tapasztalatok szerint régi beidegződés az, hogy a szexuális támadások esetében összefüggést vélnek felfedezni az áldozat viselkedése és a támadás között, holott a vizsgálatok ezt a következtetést nem, vagy alig támasztják alá. Igaz, az elkövetők sokszor erre hivatkoznak, viszont a nyomozások ezt a hivatkozást általában cáfolják.
Virág György, az Országos Kriminológiai Intézet vezetője a hazai felfogásról beszél a Kihívás című műsorunkban. Azt mondja, arra a kérdésre, hogy a szexuális bűncselekmények áldozatai tehetnek-e arról, hogy áldozatokká válnak, a válasza nem, és igen érdekesnek tartja magát a kérdésfeltevést is. Mert azt nemigen szokták megkérdezni, hogy az autólopás vagy zsebtolvajlás áldozatai tehetnek-e arról, hogy elloptak tőlük valamit, és az emberölés áldozatait sem szokták általában hibázni. Úgy tűnik, az egyéb bűncselekmények áldozataival tudunk azonosulni, a szexuális erőszak áldozataival szemben valami sajátos ambivalencia érvényesül – mondja a kriminológus, hozzátéve, ebben a felelősségelhárító attitűd is megnyilvánul.
Azért is problémás az a felfogás, hogy az áldozat is tehet az ellene irányuló támadásról, mert felmerül a kérdés, hol a határ – magyarázza Virág György. Mit, milyen ruhát vehet föl és hová mehet egy nő? Ha kimegy az utcára, vegyen föl csadort? És mit jelent a provokáció, hiszen van férfi, aki erre, van, aki arra érzi magát provokálva. Kinek a provokációs színvonalát kell figyelembe venni? Miért provokatív az, ha valaki csinosan, külsejét hangsúlyozva öltözködik, miközben elvárjuk a nőktől, hogy legyenek vonzóak? „Elfogadhatatlan a potenciális áldozatok viselkedésének, mozgásterének a korlátozása” – mondja.