Még a gondolat is fáj. Az érzés, hogy egy férfi hozzánk érhet, hogy minden erejével testünk belseje felé igyekszik. Szex erőszak után – van olyan? Cikkünkben most erre keressük a választ.
A szexuális erőszak olyan trauma egy nő életében, amelynek feldolgozása nagyon hosszú időt vesz igénybe, és a szörnyű élmény okozta sebek gyógyulásához sokszor szakember segítsége szükséges. Lehet-e valaha egészséges szexuális élete annak, akit egyszer vagy többször, egy vagy több ember megerőszakolt?
„Félóránként kimosom a számat!” – Erika 25 éves. Egy szórakozóhelyen, a zenepavilon háta mögött erőszakolta meg egy idegen férfi. A fiatal nő alig negyven kiló, az erőszaktevő két méter magas, mázsás férfi volt. Esélye sem volt a támadóval szemben, aki – amikor érezte, hogy a hüvelybe való behatolás nem sikerülhet – a lány szájába kényszerítette a péniszét.
„A hajamnál fogva rángatott, elzsibbadt és berepedt a szám, mert túl nagyra kellett nyitnom, és amikor az ajkam nem mozgott elég erősen, akkor durván belökte mélyen a torkomra a péniszét. Az eset évekkel ezelőtt történt, de az erőszak után hosszú hónapokig félóránként öblögettem a számat, mert egyre csak a spermáját éreztem a szájpadlásomon, meg a homokot, amivel akkor lett tele a szám, amikor menekültem volna. Évekig gondolni sem mertem a szexre. Ha helyzetbe kerültem, remegni kezdtem, hányingerem volt, sőt volt, hogy szex előtt elhánytam magam.”
„Olyan fájdalmat éltem át, mint még soha” – Viki 29 éves. A fiatal nővel egy külföldi út alatt történt az erőszak.
„A férfi, aki azt a dolgot művelte velem, bűnöző volt, de amikor ez kiderült, már késő volt. Nem csak egyszer bántott. Heteken keresztül ‘fogságban’ tartott, elvette az útlevelemet és a ruháimat. Ha nem viselkedtem jól, akkor megvert és megerőszakolt. A ‘rossz’ alatt azt értette, ha szót emeltem magamért, vagy ha próbáltam megtalálni az útlevelemet. Semmiféle bűntudat vagy megbánás nem volt a szemeiben. Meg volt róla győződve, hogy én ezt érdemlem. A legszörnyűbb az volt, hogy ezt egy idő után már én is elhittem, és nyikkanni sem mertem. Egy alkalommal sokat ivott, és nekem is innom kellett vele, majd észegen megkötözött és csipeszeket rakott a mellbimbóimra, azokhoz rögzítette a kötéseimet. Ha védekezni akartam, vagy csak megmozdítottam a kezem, olyan fájdalmat éltem át, mint még soha. Videóra is felvette azt, amit csinált. Hogy utána milyen volt a szex? Sokat dolgoztam ezen szakember segítségével, így már van életem, kapcsolatom, de még mindig nagyon nehéz: a vágy elillan, én megmerevedek. A légzésem felgyorsul, vörös leszek, le kell feküdnöm és kapkodom a levegőt. Néha nem csak szex közben kerülök ilyen állapotba, hanem az is elég, ha a jelenlegi kedvesem szenvedélyesen megcsókol. Még az sem kell hozzá, hogy megérintsen. Az, hogy én kívánatos vagyok, vagy az lehetek egy férfi számára, rémülettel tölt el az eset óta. Védekezésül felszedtem pár kilót, és már egyedül is kimegyek a városba, vagy el tudok utazni, de eleinte csak ültem a szobában és nem mertem elhagyni a lakást. Minden reggel izzadtan ébredtem. Súlyos, légzési nehézséget okozó terhet cipelek, ami gátol mindent, ami szép lehetne, ami megtörténhetne velem. Még ma is néha jégszoborként megdermedek, és majdnem megfulladok. Sokkal gátlásosabb lettem és befelé fordulóbb.”
Jó lehet-e a szex erőszak után? – Kevesen tudják, de sokszor nem is az az első reakció az erőszak után, hogy a bántalmazott nők undorodnak a szextől. Azok, akik hibásnak érzik magukat abban, hogy velük ez megtörténhetett – és a legtöbben sajnos megélik ezt az érzést -, egy ideig válogatás nélküli partnerkeresésbe is menekülhetnek. Valóságos szexuális ámokfutásba kezdenek, mintha a sok szex elnyomhatná azt, ami velük történt. Ezeket az időszakokat váltja fel egy-egy érzelemmel teli kapcsolatban a szexualitástól való félelem – vallja szexuálpszichológus szakértőnk, Gyimesi Andrea. A megerőszakolt nők nagy százaléka szinte minden esetben elsősorban önmagát hibáztatja. Vad, önpusztító bűntudat keríti hatalmába őket, amin a környezet csak ront azzal, hogy azt sugallja a nő felé, hogy ő áldozat, de lehet, hogy magának kereste a bajt. Többek között ez is az oka annak, hogy a nők a bűntudat és a környezet véleménye miatt nem mernek feljelentést tenni. Mocskosnak érzik magukat, és félnek attól is, hogy ettől kezdve talán mindig koszosak is maradnak. Sokan úgy gondolják, hogy ez valamilyen módon látszik is rajtuk. A trauma feldolgozása szerint két fő csoportot lehet elkülöníteni egymástól: az egyikbe azok a nők tartoznak, akik a szexmentes pillanatokban is átélik azt, hogy ők áldozatok. Náluk egy úgynevezett hideg-gát blokkolja a szexuális vágyat. A másik csoport esetében a szex és az érzelmek elválnak egymástól. Ők azok, akik sok partnerrel bonyolódnak szexuális kalandba. Újra meg újra átélik a helyzetet, szinte „kurvaként” viselkednek. Az ő esetükben a „hideg gát” akkor jelentkezik, amikor érzelmi kapcsolatba kerülnek egy számukra fontossá váló emberrel. Az ilyen partnerek mellett nem tudják „megismételni” a helyzetet, és teljesen leblokkolnak, ami olyan fizikai tünetek formájában is megnyilvánul, mint pl. filmszakadás, hányinger, hányás. Ilyenkor az áldozatok mentegetőzésbe kezdenek, de ugyanakkor sajnálják is magukat, hiszen a vágy és öröm helyett csak a rossz érzések, emlékek törnek rájuk. Általában ilyenkor fordulnak szakemberhez. Az sem mindegy, hogy mikor történt az erőszak és milyen volt. Gyerekkorban sokkal rosszabb és nehezebben feldolgozható a trauma. Az is előfordul, hogy az áldozatok nem is emlékeznek az esetre.
Meg lehet gyógyulni? – Gyógyulás van – állítja szakértőnk, de segítséget kell hozzá kérni. Sok olyan nő van, aki egyedül próbál megbirkózni a helyzettel. Őket legtöbbször a szeretett partner elvesztése lendíti ki a „tehetetlenségből”, miközben sokszor a másikat hibáztatják, hogy az miért nem tudott a nővel történt erőszakkal együtt élni. A szakember pontosan tudja, hogy nem elég annyit közölni a pácienssel, hogy „semmi baj” vagy „ne félj”, hanem rá kell vezetni a nőt arra, hogy kis lépésekkel hogyan lehet a gyógyulás útjára lépni.
Tévek és tévhitek a szexuális erőszakról
„A nő megérdemli, amit kap, mert túl kihívó volt az öltözködése/és vagy a magatartása.”
Nem igaz! Minden megerőszakolt nő áldozat, aki a történtek után együttérzést, védelmet, gyengédséget és méltányos bánásmódot igényel. Alapvető, természetes emberi joga van ehhez!
„Az a jó, ha nem beszélünk vele túl sokat a történtekről.”
Nem igaz! Lehet, hogy az áldozat hónapokig nem hozza szóba a témát, de a gyilkos élmények megtépázzák az idegrendszerét. Amennyiben tudomásodra jut, hogy hozzátartozódat vagy ismerősödet szexuális erőszak érte, jelezd felé, hogy nyitott vagy, hogy bármikor megoszthatja veled a terhet. Azt is tudomásul kell venni, ha az áldozat nem fogad téged a bizalmába.
„Ne tegyen feljelentést, mert azzal csak gond van!”
Nem igaz! Az áldozat a friss erőszak hatására teljesen leblokkol érzelmileg és első reakciója a tagadás lesz. A bántalmazott nő számára a feldolgozás folyamatában nagyon fontos az igazságszolgáltatás.
„Az áldozat ne forduljon orvoshoz, mert az egészségügy közönyösen bánik a szexuális erőszak áldozataival.”
Ez az egyik legbutább tévhit, mert az egészségét veszélyezteti a sebzett nőknek. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a megerőszakolt nők – az esetek többségében – szelíd, megértő bánásmódot kapnak. Ráadásul nagyon fontos a sebek ellátása, a fertőzések és a nem kívánt terhesség kockázatának csökkentése. Ha a nő ilyenkor nem kér segítséget, mert nem mer, akkor tökéletesen kiszolgáltatott marad.