Ginás kávéval kábították el áldozatukat a Margit hídnál

Kábító hatást kiváltó anyaggal kevert kávéval kínált meg két férfi egy harmadikat a Margit híd budai hídfőjénél január 19-én. Az áldozat elvesztette eszméletét, a gyanúsítottak kirabolták. A rendőrség egyiküket elfogta, a társát még keresik.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság II. kerületi Rendőrkapitánysága rablás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást Sz. János 48 éves budapesti lakos, valamint egyelőre ismeretlen személyazonosságú társa ellen. A gyanúsított és társa 2013. január 19-én 5 óra körül a Margit híd budai hídfőjénél található HÉV-aluljáróban cigarettát kérve megszólított egy férfit.
Kiszemelt áldozatukat beszélgetés közben – korábban kábító hatást kiváltó anyaggal kevert – kávéval kínálták, amelynek elfogyasztását követően a sértett elvesztette eszméletét. A gyanúsított és társa ezt kihasználva eltulajdonították mobiltelefonját és készpénzét. A sértettet a mentők kórházba szállították.
A II. kerületi nyomozók megállapították az egyik gyanúsított személyazonosságát, Sz. Jánost január 22-én elfogták. Az egyelőre ismeretlen személyazonosságú társa felkutatása és elfogása érdekében a rendőrök a szükséges intézkedéseket megtették. Az őrizetbe vett gyanúsítottal szemben a további eljárást a BRFK II. kerületi Rendőrkapitánysága folytatja le, egyben kezdeményezték előzetes letartóztatását.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság II. kerületi Rendőrkapitánysága kéri, hogy aki a képeken látható, egyelőre ismeretlen személyazonosságú férfit felismeri, jelenlegi tartózkodási helyével vagy a bűncselekménnyel kapcsolatban érdemleges információval rendelkezik, hívja a 06(1)346-1831 telefonszámot, illetve névtelensége megőrzése mellett tegyen bejelentést az ingyenesen hívható 06-80-555-111 „Telefontanú” zöld számán (h-cs: 08.00-16.00, p: 08.00-13.00), a 107 vagy a 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.
Számtalan olyan figyelem felhívás célozza meg a gyerekeket és fiatalokat, mely arra inti őket, hogy óvakodjanak az ismeretlen eredetű élelmiszerektől és italoktól és azok ismeretlen kínálójától – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Ilyen veszélyforrás a Gina elnevezésű szer is, amely ún. ”rongybaba” effektust, vagyis az izmok elernyedését okozva teszi kiszolgáltatottá a fiatalt, aki szexuális visszaélés áldozatává válhat.
Mindenki kiszolgáltatott lehet azonban az olyan emberekkel szemben, akik a különféle szerektől bódult állapotba került áldozataik védtelenségét igyekeznek kihasználni. Sokszor a haszonszerzés érdekében használnak bódító hatású szereket.
Az elkövetők többnyire szórakozóhelyeken választják ki áldozataikat. Rendkívül kedves és barátságos magatartásukkal igen hamar a sértett bizalmába férkőznek. Ez már elegendő arra, hogy valamilyen kábító hatású anyagot tartalmazó itallal megkínálják újdonsült barátjukat.
Előfordulnak olyan színjátékok is, mikor a társaság nő tagja veti be színlelt szenvedélyét a cél érdekében. Az ilyen közjáték felismerését nehezíti az ittas állapot, így az elkövetők ezt kihasználva gyorsan megfosztják a sértettet a nála lévő értékektől. Előfordul, hogy akár a lakására is elkísérik, és az ott tárolt pénzét, műszaki berendezéseit és ékszereit is eltulajdonítják. Ezzel az elkövetői magatartással az anyagi káron kívül, az áldozat egészségét, akár az életét is veszélyeztetik.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya azt javasolja, hogy aki többedmagával, baráti társasággal megy szórakozni, figyeljenek egymásra, és ne hagyják, hogy társuk ittas állapotban, egyedül induljon haza. Amennyiben egyedül indulnak az éjszakának, érdemes taxival közlekedni, hogy biztonsággal elkerülhessék az áldozatukra váró elkövetők „vadászterületét”.