A magyarok keveset tudnak a HIV-ről és az AIDS-ről, így sok esetben a saját egészségüket és partnerükét is veszélyeztetik – derül ki a Durex friss nemzetközi kutatásából, amely az AIDS világnapja alkalmából készült. A kutatás eredményeinek köszönhetően megdöbbentő adatok láttak napvilágot.
Szomorú tény, hogy a magyar nők 75%-a és a férfiak 71%-a saját bevallása szerint nem tud eleget a nemi úton terjedő betegségekről. Ez az információhiány főleg annak fényében aggasztó, hogy a magyarok rendszeresen bonyolódnak kockázatos együttlétekbe.
A magyarok tájékozottságát tekintve sokatmondó adat, hogy a hazai válaszadók kétharmada (64%) szüzessége elvesztésekor egyáltalán nem védekezett HIV/AIDS, vagy egyéb nemi úton terjedő megbetegedések ellen. Ugyanez a szám például a lengyelek esetében szinte fele ekkora (37%).
Az első alkalmakat nézve a magyar hölgyek 47%-a, míg a férfiak 32%-a élt párkapcsolatban szüzességük elvesztésekor. Ugyanakkor majdnem hétszer több férfi (27%), mint nő (4%) állítja, hogy első együttléte egy futó kaland eredményeként jött létre.
Gyakori visszatérő probléma, hogy a mai napig sokan egyáltalán nem védekeznek az együttlétek során. A válaszadók többsége ezt azzal indokolja, hogy meg volt győződve arról, hogy partnerének nincs nemi úton terjedő betegsége, így bevállalta a rizikót. Ugyanakkor a kapcsolatban élő válaszadók egyharmada bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy párjának volt-e valaha valamilyen fertőzése. Azok közül, akik védekezés nélkül létesítettek szexuális kapcsolatot, mindössze 18%-uk látta be, hogy hiba volt és utólag megbánta. A partnerek számát tekintve a magyar férfiak szüzességük elvesztését követően átlagosan 20 különböző hölggyel létesítenek szexuális kapcsolatot, amely több mint a francia (19), a brit (17) vagy az orosz (15) átlag. A magyar hölgyek ezzel szemben átlagosan hét férfivel kerülnek intim viszonyba – mely kettővel kevesebb az oroszokhoz, hárommal pedig a franciákhoz viszonyítva.
A kutatásból kiderül, hogy a magyar nők kétszer hűségesebbek, mint a férfiak. Ötből egy férfi (20%), és csupán a nők 10%-a állítja, hogy egy komoly kapcsolatban hűtlen volt párjához, legalább egyszer. A párkapcsolatban élő férfiak 15%-a azonban rendszeresen választ magának alkalmi szexpartnert, míg a nők csupán 7%-a vallja, hogy szeretője van. Életkor tekintetében a hűtlenség leginkább az 50-64 közötti korosztályra jellemző – 20%-uk állítja, hogy rendszeresen vannak afférjai, míg a 25-34 év közöttiek csupán 10%-a.
A felmérés eredményei Dr Erős Erika szexuálpszichológus szerint is aggasztóan magas adatot mutatnak arról, hogy a szexuális kapcsolatot mennyire felkészületlenül vállalják be a magyarok. „A felkészületlenség az érzelmi kötődés hiányára és a szexuális úton terjedő betegségek figyelmen kívül hagyására egyaránt vonatkozik. A szexuális életre nevelés 1975 óta kötelező, így ebben az itt megkérdezettek egy része még nem részesülhetett, ez befolyásolhatja az eredményeket. A magyar iskoláskorú fiatalok körében végzett felmérés biztatóbb adatot mutat. A fiatalok kb. 10%-a nem védekezik, és elsőként választandó védekezési mód körükben az óvszer (56%-ban). A gimnáziumi tanulók 3-4-szer gyakrabban védekeznek, mint a szakiskolába járók. Ezek az adatok a szexuális felvilágosítás eredményességét mutathatják, de kétségtelen, hogy annak minőségében jelentős változtatásokra van szükség. A jelenlegi gyakorlat gyengesége az anatómia-centrikusság és a szexuális úton terjedő betegségek nem megfelelő hangsúlyozása. Az érzelmi felelősségbeli oldal kifejezett fejlesztése szükséges a hatékonyabb nevelés, és egyben a boldogabb párkapcsolatok támogatásához” – nyilatkozta Dr Erős Erika.
A kutatásról – A kutatás a világ első számú óvszergyártója, a Durex megbízásából készült. A jelenlegi kutatást 35 országban online, Nigériában pedig személyes interjúk segítségével végezték 2011. szeptember 6. és október 3. között. A kutatáson a 36 országból összesen 29 003 18 év feletti felnőtt vett részt, köztük 500 magyar.