A hallgatás kultúrája, 1,5 milliárd eurót vesztett a Vatikán a megrontási ügyeken

Rómában egy kongresszuson magas tisztséget betöltő katolikus vezetők foglalkoztak az egyházat megrázó megrontási botrányokkal. Ezek miatt az egyháznak a kártalanítások és a megindított eljárások miatt 1,5 milliárd eurós költsége keletkezett a szakértők becslése szerint. Azt is világossá tették: egy léleknek nincs pénzben kifejezhető ára.
Twitter Facebook Tumblr Startlap Betkicsinye Betnagya E-mail kde Nyomtat
1%-a reményt ad a gyermekotthon kis lakóinak. Kattintson ide a részletekért!
A számtalan ismertté vált gyermekmolesztálási ügy amerikai szakértők szerint több mint két millió dollárba került a katolikus egyháznak (kb. 1,5 milliárd euró). Az AFP hírügynökség jelentése szerint a római konferencián az amerikai segélyszervezet két munkatársa „feltehetőleg helyesen” becsülte meg az összeget. Michael J. Bemi és Patricia Neal a számításaik során figyelembe vették a kártalanítások, vizsgálatok, eljárások (perek) és az áldozatok kezelésének költségeit is.
A lelkek ára – Ez az összeg ugyanakkor „nincs összefüggésben” az érintett gyermekek és felnőttek fájdalmával, mondták. „Egyetlen egy léleknek sincs pénzben kifejezhető ára”. Bemi és Neal emlékeztették a konferencián résztvevőket arra a számos pszichés betegségre, amelyektől az áldozatok szenvednek, a hosszú évekig tartó kezelésükre és a családokon belül okozott zavarokra.
XVI. Benedek pápa hétfőn nyitotta meg a négy napos konferenciát a Gregoriana Pápai Egyetemen. A világ minden tájáról 200 tisztviselő és egyházi szakértő tárgyalt zárt ajtók mögött a katolikus egyházban tapasztalható, fiatalkorúakkal szembeni szexuális visszaélések megakadályozásának módjairól.
„Komolyan foglalkoznak a témával” – A német püspökök képviselője, Stephan Ackermann „a szexuális visszaélések elleni fellépés mérföldkövének” aposztrofálta a kongresszust. A nemzetközi katolikus találkozó megmutatja, hogy „milyen komolyan foglalkozik az egyház a témával”, vélte. Ackermann a Német Püspöki Konferencia tisztviselőjeként vett részt az eseményen. „Benyomásom szerint a témával való foglalkozás újabb fázisába lépünk”, nyilatkozta a vatikáni rádió egy adásában.
Most az a következő, hogy a megindult javulást egyrészt a visszaélések megelőzésére, másrészt az állam és az egyház közötti együttműködés érdekében hatékonyan megvalósítsák: „Újra és újra kell az ellenőrzés, azaz annak átvizsgálása, hogy ami a szabályzatokban áll megvalósul-e és ez így is marad-e”, mondta.
10 év alatt 4000 ügy – A szövetségi kormány megrontási ügyekkel megbízott tisztviselője, Johannes-Wilhelm Rörig nagyobb nyíltságot kért a katolikus egyháztól: „Azokat a struktúrákat, amelyek lehetővé tették az évtizedeken keresztül tartó szexuális visszaéléseket, teljes részletességgel fel kell tárni és fel kell dolgozni”, mondta Rörig a Neuen Osnabrücker Zeitungnak.
A megrontási ügyek felderítésével megbízott vatikáni főnyomozó, Charles Scicluna a konferencián a „hallgatás kultúrájáról” beszélt, amely véleménye szerint az egyházban történt gyermekmegrontási ügyeket körbeveszi. Adatai szerint 2001 óta több, mint 4000 gyermekmegrontási ügyre vonatkozó gyanú futott be a vatikáni Hit kongregációhoz, ezek közül ezer 2009 utánra esett.