A férfi orgazmus egyszerű, mint a pofon. Nem úgy a női, amely folyamatosan tudományos kutatások középpontjában áll. Amerikai tudósok feltérképezték, miképpen viselkedik a nő agya orgazmus közben, azaz agyának mely területei aktívak az élvezet csúcsán. Kiderült, hogy legalább harminc különböző terület aktiválódik szex közben.
Ezek egyébként az érzelmek, az érintés, a boldogság, az elégedettség, a memória érzéséért felelnek – többek között. Két perccel az orgazmus előtt az agy jutalmazásért felelős központja aktivizálódik. Ez a terület evéskor, iváskor is aktív. Közvetlenül a csúcspont elérése előtt kapcsolódnak be a szenzoros érzékelésért felelős agykérgi részek, melyek a test különböző területeinek érintésére reagálnak. Legvégül a hipotalamusz aktiválódik, mely egyébként a testhőmérsékletet, éhségérzetet, szomjúságot, fáradtságérzést tartja ellenőrzés alatt.
Szex, mint érzéstelenítő – A Rutgers Egyetem szakértői képalkotó eljárással vizsgálták önkéntesek agyát és rájöttek, hogy a különböző erogén zónákhoz különböző területek tartoznak az agyban. Az is kiderült a vizsgálat alatt, hogy a szexuális izgalom érzéstelenítőként is működik. A szexuális izgalom képes blokkolni a fájdalomingereket, gátolja ugyanis a gerincvelőből érkező fájdalom-átvivőanyagok felszabadulását, így azok nem tudják elérni az agyban lévő fájdalomérzékelő neuronokat. Az orgazmus akár oly mértékben emelheti a fájdalomküszöböt, mint egy morfinkészítmény. A tudósok remélik, hamarosan a férfiak agyát is hasonlóan fel tudják térképezni. Addig is összefoglaljuk a nőkre vonatkozó eddigi felfedezéseiket.
Miért fájhat a szerelem? – Szex közben nőknél az oxitocin nevű hormon szabadul fel, hatására csökken az éberség, nő a bizalom a másik ember irányába. Ez a hormon a kötődésért is felel, növeli az empátia szintjét. A nőkben ebből a hormonból több termelődik, mint a férfiakban. Az oxitocin okozza, hogy a nő azonnal bizalmába fogadja a férfit aktus után, és rendszerint szerelmes is lesz bele.
Csak az a gond, hogy a szervezet nem képes megkülönböztetni, hogy akivel együtt gyűrtük a lepedőt, potyázó vagy férj-alapanyag. Az oxitocin ugyanis minden esetben felszabadul. Segít abban, hogy teljesen beleessünk a nagy Ő-be és tökéletesen bízzunk benne. Ugyanakkor nagyon tud fájni, ha kiderül, a férfi csak egyészségügyi szexet akart.
A pasiknál viszont nem oxitocin, hanem „pusztán” dopamin, azaz örömhormon szabadul fel orgazmuskor. Ehhez pedig hozzá lehet szokni, mert szinte olyan, mint a kábítószer. Ez a magyarázat tehát a pasik szexfüggőségére.
A szex késlelteti az elbultulást – Tudjuk, hogy az évek múlásával agyunk kapacitása hanyatlik. 35 éves korunkra állítólag 7000 agysejtünket elveszítjük. Jó hír viszont, hogy a rendszeres szex segít abban, hogy újak keletkezzenek. Úgy tűnik, minél gyakrabban él valaki szexuális életet, annál több agysejtje keletkezik. Állatkísérletek szerint a szex serkenti az agysejtek keletkezését a hippokampuszban, mely az emlékezetért és a tanulásért felelős. A stressz és a depresszió viszont csökkenti a hippokampusz méretét.
Kutatási eredmények bizonyítják, hogy azok az idős emberek, akik szexuálisan aktívak, kevésbé hajlamosak demenciára. A magyarázat: a szex serkenti a vérkeringést, azaz az agy felé történő véráramlást, így nő az agy oxigénellátottsága. MRI vizsgálatok szerint orgazmus alatt az agy neuronjai aktívabbak és több oxigént használnak fel. Így aztán, minél aktívabbak a neuronok, annál több oxigénben dús vér áramlik az agyba.
És ez még nem minden. A nők elméjét is élesíti a szex. Ez pedig az orgazmuskor felszabaduló másik szexhormon, a tesztoszteron miatt van. A tesztoszteron ugyanis javítja a koncentrálóképességet és a reakcióidőt.
Hosszas csókolózás = jobb szex! Az ajkak idegvégződésekkel vannak tele. 100-szor több idegvégződés található bennük, mint az ujjbegyekben. Ennek köszönhető, hogy csókolózáskor több mechanizmus is beindul az agyban, melyek hatására stresszoldó, hangulatjavító kémiai anyagok szabadulnak fel. Sokkal jobb lesz a szex is, ha közösülés előtt hosszasan csókolózik a pár. Növeli ugyanis a kellemes érzésért felelős hormonok szintjét, és javítja a szexuális ingerekre adott válaszokat. Íme még egy indok, hogy miért elengedhetetlen az előjáték, a gyors szex helyett.
Sok kutató csak arra koncentrál, mi történik aktus alatt a szervekben. A szakértők egy része viszont hangsúlyozza, főleg a nőknél fejben dől el minden, így az orgazmus is. Míg a férfiak agya főleg a fizikai ingerekre reagál egy szexuális aktus alatt, addig a nők izgalmának kiváltásában lelki tényezők is szerepet játszanak. A nő csak teljesen ellazult, nyugodt állapotban képes orgazmusra.
A különböző agyi felvételek azt mutatják, hogy szex alatt a női agy félelem-, és idegesség-feldolgozásért felelős része egyre inkább kikapcsol, és mire a nő a csúcsra ér, csak az orgazmus létezik számára.
Antidepresszánsnak is jó – Az agy limbikus területén van egy rész, mely a boldogság érzéséért felel, és aktivitása jutalmazás hatására megnő. A limbikus agy aktiválódik szex, drog, szerencsejátékozás közben is, azaz minden olyan dolog hatására, melyet élvezünk. Így a szex a depressziót is képes gyógyítani. Ugyanakkor az emberek gyakran mondják, hogy a szex az, amit legkevésbé kívánnak, ha depressziósak. Pedig épp a szex lenne a gyógyszere ennek a betegségnek.
Alvásproblémákra is inkább egy kiadós szex a megoldás, mint az altató. Sokkal hasznosabb este szexelni, mint reggel, mert a test a szex után pihenni akar, relaxálni és nem munkába menni.
A képzelet csúcsán – Barbara Carrellas képes csak agyban orgazmust átélni. Megtanulta, hogyan juthat el a csúcsra kizárólag elméje használatával, gondolatban. Persze a tudósok rögtön rákattantak és vizsgálni kezdték a hölgyet. Kiderült, Barbara agyának megfelelő részei valóban aktivitást mutattak, amikor gondolatban elélvezett. Barbara elmondta, számára az érintkezéses szex csak egy a sok lehetőség közül az élvezethez vezető úton. Ő arra is képes, hogy magában vagy csak partnere kezét fogva elélvezzen. Rossz hír, hogy ez a képesség jobbára csak a nőkben van meg. A férfiak sokkal nehezebben érik el az orgazmust érintés nélkül, kizárólag gondolatok hatására.