Szívproblémákhoz vezet a szexuális zaklatás

Azoknál a nőknél, akik kislánykorukban ismételt szexuális bántalmazásnak voltak kitéve, 62 százalékkal nagyobb a szívproblémák kockázata, mint nem zaklatott nőtársaiknál – közölték eredményüket vasárnap amerikai kutatók.
Az Amerikai Szívtársaság orlandói (Florida) találkozóján ismertetett tanulmány aláhúzza a korai életkorban elszenvedett szexuális bántalmazás hosszan elhúzódó fizikai hatását. A zaklatások elszenvedői sokszor választanak kockázatos megküzdési stratégiákat, így a túlevést, túlzott alkoholfogyasztást és dohányzást.
A bostoni Brigham és Női Kórház kutatói egy 67 ezer nővér bevonásával készült követéses felmérés adatait elemezték. A tanulmányban részt vevő nők kilenc százaléka számolt be arról, hogy súlyos fizikai bántalmazást szenvedett el és 11 százalékuk arról, hogy megerőszakolták gyerekkorában vagy kamaszként.
A Janet Rich-Edwards által vezetett kutatócsoport az adatok elemzésekor úgy találta, hogy azok között, akiket többször kényszerítettek szexre gyerekként vagy kamaszként, 62 százalékkal gyakrabban fordult elő szívroham vagy szélütés későbbi életükben. A fizikai bántalmazásnak is hatása volt a későbbi szívkockázatra. A megvert nők körében ez az arány 45 százalékkal bizonyult magasabbnak.
Az enyhébbnek számító fizikai és szexuális erőszaknak nem mutatkozott hatása a szívkockázatra. A gyerekkori bántalmazások és a felnőttkori szívérrendszeri betegségek közötti kapcsolatot legerőteljesebben a kamaszkori, majd felnőttkori elhízás teremtette meg, de a dohányzás és az alkohollal való visszaélés is gyakran bukkant fel rizikótényezőként.