Tavaly a GDP 0,5 százaléka ment prostitúcióra. Hatással van a krízis a libidóra is – igazolják immár a szexuálpszichológusok mellett a statisztikai adatok. A napokban közzétett előzetes jelentés szerint tavaly több, mint 168 milliárd forintot költöttek el Magyarországon a legősibb szolgáltatásra, tehát a GDP 0,5 százaléka ment a prostitúcióra és az ehhez kapcsolódó termékekre. Az iparágban, ha fogalmazhatunk így, 2008. óta tapasztalható a visszaesés, vagy legalábbis a stagnálás.
A becslést persze pontatlanná teszi, hogy az egész téma nálunk erősen az illegalitás határán imbolyog, a prostituáltak számáról is csak hozzávetőleges információk vannak. S paradox módon, ami félig vagy teljesen illegális, az legalább becsülhető, ami viszont teljesen törvényes, arról nincs adat. Ugyanis már a vállalkozói igazolvánnyal dolgozó szexmunkások is más tevékenységek gyakorlóival vannak statisztikailag összerendezve.
A Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete a honlapján található tájékoztató szerint 15 ezerre teszi a Magyarországon, illetve külföldön dolgozó, szexuális szolgáltatást nyújtó magyar nők és férfiak számát. Azt az egyesület is említi, hogy nincsenek megbízható adatok. Egyes becslések szerint az egyéni vállalkozóként működő szexuális szolgáltatók száma 1000 körül lehet. Míg néhány évvel ezelőtt volt érdeklődés a vállalkozói igazolvány megszerzése iránt, a kezdeti lendület időközben alábbhagyott. A rendőri vegzálás sem szűnt meg, a vállalkozás fenntartása viszont túl sok adminisztrációval és költséggel járt, így az utcai szexmunkások közül többen inkább visszaadták az engedélyt.
A szexre költött pénzek növekedési üteme 2008. végén mindenesetre megtorpant, s azóta gyakorlatilag stagnál. A válság e téren is megtette a hatását. Ha az inflációval is korrigáljuk a költéseket, kiderül, hogy 2005. óta reálértéken azért emelkedett a szexipar bevétele, egészen a 2008-as válság kitöréséig. A Figyelő iparági szereplőkkel folytatott beszélgetéseiből annyi egyértelműen kirajzolódott, hogy a gazdasági válság az úgynevezett felnőtt tartalmak iránti keresletet is átalakította. Pontosabban fogalmazva: az ilyen szolgáltatások iránti fizetési hajlandóságot vetette vissza. Az internetet ebből a történetből sem lehet kihagyni, a net térhódításával megugrott az ingyenes tartalmak mennyisége.
A szexuális tartalmú oldalak látogatásáról idehaza nagyon nehéz fogyasztói kutatást végezni, de azért a Gazdaságkutató Intézetnek (GKI) volt már olyan felmérése, amelyben burkoltan érintették a témát. Ebből is az derült ki, hogy Magyarországon a felhasználók alig hajlandóak fizetni a szexuális tartalmakért, olyan nagy számban érhetőek el ingyenes tartalmat kínáló oldalak – mondta el a Figyelőnek Kis Gergely, a GKIeNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója.
Az iparági szereplők keresik a kiutakat, és egyes jelek alapján rugalmasabban és kreatívabban tudnak reagálni a változó fogyasztói szokások kihívására, mint számos tekintélyes, tisztes ágazat. A szexuális tartalmakat kínáló oldalak többnyire megpróbálják valamilyen fizetős szolgáltatás felé terelni a látogatókat. A kutató szerint a szexuális társkereső oldalakon túlmenően virágzó üzletág ezen a területen a valós idejű chatelés. Az ügyfél élő internetes kapcsolatba kerülhet a neki tetsző hölggyel, nézheti vagy akár irányíthatja is, mit csináljon. Ezek a szolgáltatások különösen Japánban és az Egyesült Államokban népszerűek, ahol az érdeklődők komoly összegeket hajlandóak áldozni erre. Arról nincs adat, hogy a magyar férfiak körében mekkora a fizetőképes kereslet, de a szolgáltatást nyújtó, nyelveket beszélő magyar lányok iránt – már csak az álláshirdetésekből kiindulva is – nagy a nemzetközi érdeklődés. A világ egyik legnagyobb forgalmú, erotikus tartalmakat szolgáltató oldala amúgy is magyar tulajdonban van. A Livejasmin.com mára az ötvenedik leglátogatottabb oldal a világon, 2001-es indulása óta minden évben 10–20 százalékkal növelte bevételeit. Felfutásában kulcsszerepe volt az úgynevezett affiliate marketingnek. Forrás: Tőzsdefórum.hu